pirmdiena, 2011. gada 7. novembris

Valsts asinsdonoru centra pieredzes stāsts

Valsts asinsdonoru centrs (VADC) ir viena no retajām valsts iestādēm, kura savā darbībā ir iesaistījusi brīvprātīgos. Brīvprātīgos organizācija atdod divos veidos. Paši stabilākie un darbīgākie brīvprātīgie nāk no Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnes (LSKJ), kas ir daļa no vispasaules Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness kustības. Taču daļa brīvprātīgo piesakās darboties VADC, uzzinot par šādu iespēju no medijiem, dažādiem pasākumiem, kur savu dalību ņēmusi šī organizācija (piemēram, Eiropas dienas Dārza svētkos, Muzeju nakts u.c.), kā arī no portāla http://www.brivpratigais.lv/, kura datubāzē ir atrodama informācija par VADC piedāvāto brīvprātīgo darbu. VADC uzsver, ka būtiska ir arī mutvārdu veidā izplatītā informācija par iespēju iesaistīties brīvprātīgajā darbā šajā organizācijā, jo nereti notiek tā, ka cilvēki piesakās par brīvprātīgo, par šādu iespēju uzzinot no ģimenes locekļiem vai draugiem.
VADC kolektīvs ļoti novērtē brīvprātīgo sniegto palīdzību, jo palīdzīgas rokas vienmēr noderot gan ikdienas darba pienākumos, gan darbos, kuros nepieciešama radošāka pieeja. VADC neuzskata brīvprātīgos par bezmaksas darbaspēku, gluži pretēji – , iesaistot jauniešus savas iestādes darbībā, viņi cer, ka tas dos viņiem pieredzi gan darbā, gan saskarsmē ar cilvēkiem, kā arī varbūt palīdzēs izvēlēties nākotnes profesiju.
VADC brīvprātīgie sākuši darboties pavisam nesen – jaunieši no LSKJ ‘pievienojušies’ VADC kolektīvam 2008. gadā, taču jauni brīvprātīgie iesaistījušies šī gada pavasarī, kad organizācija pievienojusies http://www.brivpratigais.lv/ datubāzei. Pašlaik VADC darbojas aptuveni 40 brīvprātīgo vecuma amplitūdā no 16 līdz 30 gadiem, taču tikai apmēram 10 no tiem organizācijas darbībā iesaistās regulāri.
VADC brīvprātīgo darba pienākumi izpaužas divos veidos. Viens tiem ir valsts izglītības iestāžu apmeklēšana. Šajā laikā brīvprātīgie informē skolēnus par iespēju pievienoties donoru vai brīvprātīgo pulkam, kā arī atbild uz skolēnu un darbinieku jautājumiem par VADC darbību. Otrs ir brīvprātīgo iespēja organizēt un piedalīties dažādos pasākumos.
VADC pārstāves uzsver, ka, tā kā brīvprātīgajiem darbi ir vairāk sezonāli nekā regulāri, ir ļoti būtiski ne tikai piesaistīt brīvprātīgos, bet arī tos noturēt. Tādēļ VADC brīvprātīgajiem piedāvā iespēju piedalīties dažādās ekskursijās (piemēram, īpaši brīvprātīgajiem tiks rīkota ekskursija pa VADC laboratoriju), forumos, kā arī cenšas iepriecināt brīvprātīgos ar īpašiem suvenīriem.
VADC pārstāves min vairākus iemeslus, kādēļ citām organizācijām būtu svarīgi piesaistīt brīvprātīgos. Pirmkārt, tās ir palīdzīgas rokas – ir iespēja būt vienlaikus vairākās vietas un padarīt divas vai pat trīs reizes vairāk labu darbu. Otrkārt, jaunieši, kas iesaistās brīvprātīgajā darbā ir ļoti dažādi un radoši, tādēļ brīvprātīgais darbs ir pieredze ne tikai pašiem brīvprātīgajiem, bet arī organizācijas patstāvīgajam kolektīvam, kas nereti saņem kādu noderīgu padomu no pašiem jauniešiem.
Atrodoties VADC var just, ka brīvprātīgais darbs šajā organizācijā ir ienesis jaunu dvesmu. Organizācijas pārstāves ar smaidu sejā atzīst, ka viņas pašas apbrīno jauniešus, kuri darbojas kā brīvprātīgie, novērtē viņu ieguldīto darbu un kopējā sadarbībā jūt spēcīgu enerģijas apmaiņu, kas motivē ne tikai jauniešus, bet arī viņas pašas.




Raksta autore: Alise Šīrante

ceturtdiena, 2011. gada 3. novembris

360 grādos

Domājam, ka ikvienam no mums gadās tā, ka no KAUT KĀ biedē/attur/bremzē nezināmais. Tas attiecas arī uz asins ziedošanu. Sak', es jau labprāt ziedotu, bet kā nu tas ir? Vai tur (asins ziedošanas vietā) nemājo vampīri, vai tur ir droši un vai es jutīšos omulīgi?! Tieši tāpēc mēs esam izveidojuši virtuālo tūri, kuru tu vari apskatīt http://www.donors.lv/tour/tour_adc.html.
Šeit ikviens interesents pats var izstaigāt donoru ceļu, iekāpt donoru busiņā un pārliecināties, ka esam gana mājīga un draudzīga iestāde. Tieši tik draudzīga, lai tu izlemtu kļūt par donoru :) Gaidīsim ciemos!