trešdiena, 2012. gada 2. maijs

Atrodi savu otro pusīti pēc asins tipa


Sestdienas vakars, lielpilsēta, Tokija, kāds diezgan neliels, kluss, bet mājīgs restorāns, kurā norisinās ātro randiņu sesija (speeddating). Sievietes un vīrieši uztraukušies sēž pie galdiņiem, cerēdami atrast savu īsto un vienīgo. Pāriem ir tikai dažas minūtes, lai viens otrā ieklausītos un uzdotu interesējošos jautājumus, līdz noskan zvans, un viņiem ir jāpārsēžas pie nākošā galdiņa un jāuzsāk saruna ar nākošo vientuļnieku.
Bet viens no populārākajiem jautājumiem, kas izskan pāru starpā šajā īsajā mirklī, ir: „Kāda ir tava asins grupa?” Lai cik tas arī dīvaini mums neliktos, Japānā šī tēma ietilpst ikdienišķās sarunās, šis jautājums var tikt uzdots pat darba intervijā. Liela daļa no Japānas iedzīvotājiem tic vai vismaz pieķer sevi pie domas, ka asins tips nosaka cilvēka personību, tā panākumus dzīvē, darbā un mīlestība. Šie ātrie randiņi ir populāri visā pasaulē, bet Japāna ir īpaša ar to, ka tiek rīkotas arī speciālas randiņu sesijas, uz kurām tiek uzaicināti cilvēki ar noteiktām asinsgrupām, piemēram, sievietes vēlas iepazīties ar vīriešiem, kuriem ir A vai AB asins grupa.
Šī aizraušanās ar asins grupām Japānā sākās 20. gs. septiņdesmitajos gados, kad autors vārdā Masahiko Nomi publicēja grāmatu „Izprotot pievilcību pēc asins tipa (Understanding Affinity by Blood Type)”. Grāmata bija tūlītējs bestsellers un noveda pie jaunām publicētām grāmatām šajā jomā. Japāņi ir izmantojuši sakarību ar asins grupām ļoti daudzās lietās, pat multfilmu tēliem ir sava asins grupa, kā arī veikalā ir atrodami dažāda veida produkti pēc piederības asins grupām, piemēram, bērnu zeķītes, dvieļi, vannas sāls u.c. Diez vai A grupas vannas sāls atšķiras no B grupas? Droši vien, ka nē, bet tas neattur cilvēkus no pirkšanas.
Japānā piederību asins tipam var savā veidā pielīdzināt astroloģijai- piederību zodiaka zīmei. Tai vietā, lai puisis, uzsākot sarunu ar meiteni, pajautātu: „Hei, mazā, kas tu esi pēc horoskopa?”, Japānā visbiežāk tiks uzdots jautājums: „Hei, mazā, kāda ir tava asins grupa?” Tādēļ ieteikums: „Ja braucat uz Japānu un nevēlaties radīt vietējiem izbrīna sajūtu, ir labi zināt savu asins grupu, jo lielākā daļa japāņu zina savējo un viņus izbrīna tas, kā var nezināt!”
Avoti:

Materiālu sagatavoja Rīgas Stradiņu universitātes studente Everita Kagaine