otrdiena, 2010. gada 19. janvāris

asinis = dzīvība

Ziedojot asinis, mēs daram darbu, kas nav aizvietojams, jo asinīm nav ķīmisku aizstājēju un bez mūsu, donoru, palīdzības mediķi nevarētu glābt simtiem un pat tūkstošiem dzīvības. Tomēr jārēķinās ar to, ka mūsu asinīs nonāk viss, ko mēs lietojam ikdienā- pārtika, šķidrums, arī medikamenti, alkohols un sliktākajā gadījumā pat narkotikas. Tātad, pārlejot asinis pacientam, viņš saņems gan labās, gan sliktās vielas. Diemžēl sekas slimniekam var būt pat letālas. Lai izslēgtu šādas negatīvas sekas, pastāv virkne noteikumu, kurus jāievēro asins donoram, lai nekaitētu sev un pacientam, kurš saņems asinis. Tāpēc nejūties aizvainots, ja asins ziedošana Tev kāda iemesla pēc tiek atteikta. Atceries, tas iespējams palīdzēs Tev pašam vairāk pievērst uzmanību savam dzīves veidam un sākt dzīvot veselīgāk. Biežākie atteikumi uz laiku ir: tetovējumu un pīrsinga veikšana, ērces kodiens, ceļojumi uz ārvalstīm, medikamentu lietošana un citi iemesli. Lai arī jūties pilnīgi vesels, tas ne vienmēr nozīmē, ka tavās asinīs nav kāds vīruss vai antivielas, kas veselam organismam ir nekaitīgas, bet slimam cilvēkam var izraisīt saslimšanu. Lai velti nemērotu ceļu uz asins ziedošanas vietu, uzzini visu par asins ziedošanas nosacījumiem jau iepriekš: http://www.vadc.gov.lv/kad_nedrikst.htm. Svarīgi pirms asins ziedošanas izvērtēt savu dzīves veidu, ja regulāri lieto alkoholu, narkotikas vai citas kaitīgas vielas, uz asins donoru centru labāk nebrauc. Neziedo asinis, ja pats nejūties gana atpūties un mundrs, jo asins ziedošanas mērķis ir izglābt kādu, nevis kādam kaitēt. Ja ievērosi nosacījumus pirms asins ziedošanas, tad tā Tev nesagādās nekādus sarežģījumus un Tu brīnīsies, kāpēc nebiji to paveicis jau agrāk.

trešdiena, 2010. gada 13. janvāris

Jauni, aktīvi un aizrautīgi jeb brīvprātīgie

Šodien ap pusdienas laiku mūsu kabinetā ielūkojās enerģijas pārpilns puisis ar lielu smaidu uz sejas: „Čau, čau! Prieks Tevi redzēt! Es te šodien atnācu beidzot tos trombocītus nodot un izdomāju, kamēr gaidu pārbaužu rezultātus, ieskriešu ar tevi papļāpāt par to, kas tur un kā.... kā jums te ar noskaņojumu, kāpēc nesmaidāt? Man gan ir fantastisks noskaņojums!” Patiesībā, kad viņš atnāk, mēs vienmēr smaidam, ir neiespējami to nedarīt, jo šī jaunieša pozitīvisms un degsme visā, ko viņš dara, nevienu neatstāj vienaldzīgu.
Viņu sauc Konstantīns un viņš ir viens no mūsu brīvprātīgajiem – jauniešiem, kuri palīdz tiem, kam nepieciešamas asinis, pavisam jaunā un neierastā veidā. Pa pārīšiem viņi dodas uz skolām un stāsta par donoriem un asins ziedošanu. Vēl viena brīvprātīgā, Konstantīna kolēģe Sintija, šo darbu raksturo šādi: „Šobrīd, vadot šīs mācību stundas jauniešiem, varu secināt, ka tas ir izglītojoši gan man, gan viņiem. Varētu teikt, ka savā veidā esmu skolotāja. Varbūt biedējoši skan vārds – skolotāja -, bet tā nebūt nav. Būt par skolotāju, satiekoties stundās un brīvi runājoties ar skolēniem, ir patiešām aizraujoši. Priecē tas, ka vidusskolēniem rodas jautājumi, kas liecina, ka esmu viņus ieinteresējusi.
Bet tas vēl nav viss, ko viņi dara. Vēl ar šiem jauniešiem notiek ideju un pieredzes apmaiņa – viņi iegūst jaunas zināšanas un praksi, bet mēs viņu domas un svaigu skatījumu uz ierastām lietām. Pateicoties brīvprātīgo sparīgajām gaitām, ir iespējams izdarīt daudz vairāk. Tāpēc esam viņiem visiem milzīgu pateicību parādā par laiku un spēku, kuru viņi iegulda darbā, kam atlīdzība ir milzīgs paldies un apziņa par to, ka viņi netiešā veidā glābj citiem cilvēkiem dzīvības.
Ja arī Tevi interesē iespēja iegūt lielāku pieredzi uzstājoties publikas priekšā, Tu vēlies ziedot asinis, bet kāda iemesla dēļ to nevari darīt vai arī vienkārši vēlies iesaistītes brīvprātīgajā darbā, droši raksti uz e-pastu: iveta.blaua@vadc.gov.lv

piektdiena, 2010. gada 8. janvāris

10 iemeslu kāpēc ziedošu asinis

  1. Gribu palīdzēt kādam grūtā brīdī,
  2. Ziedojot vienu reizi, varēšu palīdzēt vairākiem cilvēkiem,
  3. Ziedojot, manas asinis atjaunosies un es mazāk slimošu,
  4. Būšu drošs par savu veselību,
  5. Iegūšu gandarījumu un slimnieku pateicību,
  6. Iegūšu vairāk nekā 30 000 jaunu domubiedru no visas Latvijas,
  7. Daudz vieglāk un lētāk, nekaitīgāk panākšu eiforijas sajūtu,
  8. Beidzot uzzināšu savu asins grupu,
  9. Būšu atpūties vairāk nekā citi, jo man pienāksies brīvas dienas,
  10. Dabūšu našķus par brīvu!


otrdiena, 2010. gada 5. janvāris

Labs darbs + labs darbs +…= labāka pasaule

Katrs jauns gads jau tradicionāli atnāk ar jaunu vai varbūt vienkārši piemirstu apņemšanos, varbūt pat vairākām, varbūt ar veselu sarakstu. Parasti šīs jaunā gada apņemšanās sevī ietver progresīvu dinamiku — mainīt kaut ko uz labu, darīt kaut ko vēl labāk, padarīt savu dzīvi labāku, kļūt labākam… Galvenais, lai šādas apņemšanās nav tikai svētku noskaņas radītas ilūzijas, kam īstenībā jau no sākta gala bijis lemts iznīkt.
Lai nu kā tur katram no mums būtu ar to apņēmību un gribasspēku, mums šķiet, ka galvenais ir ne tikai gadu mijā, bet vienmēr un visur atcerēties, ka mēs nevaram pasauli padarīt ideālu, bet varam to veidot labāku…soli pa solim, darot lielus un mazus darbus, palīdzot viens otram. Ne velti arī viens no Romas diženajiem imperatoriem, filozofs Marks Aurēlijs ir izteicis atziņu, ka cilvēki ir dzimuši, lai palīdzētu cits citam, kā roka palīdz rokai, kāja kājai un augšžoklis apakšžoklim.
Un vai varētu būt vēl lieliskāks veids kā sākt jaunu gadu, ja ne ar kaut ko gaišu un labu, ne tikai sev, bet arī citiem? Nē? Tad sāc jaunu gadu ar kaut vai vienu labu darbu, piemēram, ziedojot asinis, un Tev un kādam slimniekam šis gads jau būs kļuvis daudz gaišāks, labestīgāks un pozitīvāks.
Foto avots: http://anhglobal.ning.com/