pirmdiena, 2010. gada 27. septembris

Donori ielūkojas nākotnē



Par Japānu esam stāstījuši jau iepriekš. Mūsdienās tā ir viena no bagātākajām valstīm pasaulē, laikam jau tāpēc, ka Japānas iedzīvotāji daudz strādā. Viņiem ir augsts dzīves līmenis, laba veselības aprūpes un izglītības sistēma. Japānā ir garākais vidējais mūža ilgums pasaulē. Tomēr arī šajā tehnoloģijām pārbagātajā valstī, lai izglābtu dzīvību, ir nepieciešami īsti donori. Tā kā japāņi ir pieraduši pie komforta, tad veids, kādā viņi piesaista donorus asins ziedošanai, ir atbilstošs viņu prasībām. Šoreiz nedaudz pastāstīsim par to, kā Japānas Sarkanā Krusta asins dienests ir palielinājis asins ziedotāju skaitu un vēlmi ziedot asinis gados jaunu cilvēku vidū. Pēc Japānas Sarkanā Krusta datiem donoru skaits 2001. gadā bija 5,7 miljoni, kas ir par 3 miljoniem mazāk nekā 1985. gadā. Kopumā Japānā dzīvo aptuveni 128 miljoni iedzīvotāju un tā ir desmitā lielākā valsts pēc iedzīvotāju skaita. Pēdējā desmitgadē Japānā ievērojami samazinājās tieši gados jauno asins donoru skaits vecumā līdz 20 gadiem, tāpēc īpaša uzmanība tika pievērsta jaunu donoru iesaistīšanai donoru kustībā.
Asins ziedošanas centri jeb vietas Japānā, kas kādreiz bija drūmas un nepievilcīgas, tagad ir kļuvušas par sava veida urbānajām oāzēm, kur donori var saņemt pēdu masāžu, uzzināt nākotni pie zīlnieces, skatīties videofilmas, lasīt komiksus speciāli iekārtotās atpūtas telpās. Asins ziedošanas vietas ārpus Tokijas arī ir pilnveidotas un piedāvā plašu pakalpojumu klāstu. Piemēram, Šiatsu masāžas, donoru punktus, kurus sakrājot var samainīt pret dāvanām, profesionāla bērnu pieskatīšana, make-up klases un nelieliem koncertiem. Tas viss ir pieejams par brīvu. Japānā asins ziedošanai ir ļoti būtiska loma veselības aprūpē, tāpat kā Latvijā, arī Japāna nodrošina asins pārliešanu slimniekiem tikai ar savu asins donoru palīdzību, un asins komponenti netiek pirkti. Japānā 2009. gadā darbojās 65 asins donoru centri, 111 asins ziedošanas istabas un 289 mobilās vienības, kas kopā gada laikā apkalpo ap 5 miljoniem donoru. Viena no lielākajām Japānas asins ziedošanas vietām atrodas iepirkšanās kvartālā Tokijas Šinjuku stacijas (Tokyo's Shinjuku Station) kompleksa austrumu daļā. Tā aizņem ap 700 kvadrātmetru lielu platību sestajā stāvā, gandrīz pusi no tās aizņem atpūtas telpas donoriem, kur var redzēt daudz jaunu cilvēku nobaudot bezmaksas cepumus, riekstiņus un citus gardumus, skatoties video, spēlējot datorspēles pēc asins ziedošanas. Šīs vietas populārākā atrakcija ir zīlniece, kas ierodas divas vai trīs reizes nedēļā. Katra asins ziedošanas vieta ir aprīkota ar mini televizoru, kurā donors var izvēlēties īsu filmiņu, kuru vēlas noskatīties asins ziedošanas laikā.
Kāda jauna sievietes stāsta, ka pirmo reizi atnākusi ziedot asinis vairāk nejaušības pēc: „Kad Tev pastāsta par to, cik nozīmīgi ir ziedot asinis un pasaka paldies par to, ka esi to paveicis, tas dod lielu gandarījumu,” viņa saka. „Un šī ir jauka vieta, kas rada vēlēšanos tajā atkal atgriezties.”
Privātos blogos jeb emuāros var atrast pašu donoru atsauksmes pēc šī centra apmeklējuma. Protams, tikai labas! Šī centra apmeklējums ir kļuvis par daļu no brīvā laika pavadīšanas, līdzās šopingam, restorānu apmeklējumam un citām izklaidēm.
Pateicoties šīm pārmaiņām, vairāk gados jaunu donoru apmeklē asins ziedošanas vietas. Viens no iemesliem ir apziņa par to, ka šādā veidā cilvēks var būt noderīgs citiem, bet ne mazāk svarīga ir arī iespēja pavadīt laiku patīkamā un komfortablā atmosfēra.

Informācija sagatavota, izmantojot Interneta resursus:
http://web-japan.org/trends01/article/020925soc_index.html

trešdiena, 2010. gada 22. septembris

Tēva diena = donoru diena?!



Austrālijas Sarkanais Krusts, kas ir atbildīgs par asins donoru kustības veicināšanu Austrālijā, ir izdomājis interesantu kampaņu, kā piesaistīt vīriešus ziedot asinis.
Donoru aģitatori bija izanalizējuši donoru skaita dinamiku un atklājuši, ka laika posmā no 2009.gada septembra līdz 2010.gada septembrim Austrālijā sievietes asinis ziedojušas par 30629 reizēm vairāk nekā vīrieši. Lai mudinātu vīriešus ziedot asinis, tika izveidota Tēva dienas asins ziedošanas kampaņa, kuras laikā asinis tika aicināti ziedot vīrieši: tēvi ar dēliem, dēli ar tēviem, brāļi.
Kā atdzīst Kathy Bowlena, Austrālijas Sarkanā Krusta Asins dienesta pārstāve, tad: „Vīrieši parasti ir labāki plazmas donori par sievietēm. Viņiem ir lielāks asiņu tilpums, kas plazmas ziedošanu padara ātrāku.” Īpaši svarīgs šis apstāklis ir tāpēc, ka pēc Austrālijas prognozēm, plazmas pieprasījums tuvākajos desmit gados varētu dubultoties.
K.Bowlena arī uzskata, ka asins ziedošana šādā dienā veicinātu vīriešu aktivitāti arī nākotnē jo dēli redzot, ka tēvs dodas ziedot asinis, ņemtu piemēru no sava tēva un sasniedzot 16 gadu vecumu (Austrālijā asinis drīkst ziedot no 16 gadiem) par pašsaprotamu uzskatītu iesaistīšanos donoru kustībā un asins ziedošanu.

Pilna informācija : http://www.redcross.org.au/

trešdiena, 2010. gada 8. septembris

Kas kopīgs Džekijam Čanam un Semīram?


Dažādi slavenu cilvēku sasniegumi, vai gluži pretēji – neveiksmes, nereti tiek skaidroti ar vienādiem dzimšanas datiem vai līdzīgām zodiaka zīmēm. Bet varbūt „vainojama” ir vienādā asins grupa?
Izpētot internetā pieejamo informāciju uzzinājām, ka O asins grupu varam dēvēt arī par politiķu jeb skatuves cilvēku asins grupu. Tā ir vai ir bijusi ne vienai vien spožai pasaules politiskajai zvaigznei - Vinstonam Čērčilam, kas pazīstams kā Apvienotās Karalistes līderis Otrā Pasaules kara laikā, Eizenhaueram, kas bija ASV trīsdesmit ceturtais prezidents, Ronaldam Reiganam – ASV četrdesmitajam prezidentam, Džekijai Kenedijai - ASV trīsdesmit piektā prezidenta sievai, Mihailam Gorbačovam – bijušajam padomju, tagadējam Krievijas politiķim. Arī tādi spilgti skatuves mākslinieki, kā Čarlijs Čaplins, Elviss Preslijs un Džons Lenons ir šīs asins grupas pārstāvji. Nepieminēt nevar arī karalieni Elizabeti II un gangsteri Alu Kaponi, kas katrs atbilstoši savi prasmei, spīdēja uz dažādām dzīves skatuvēm.
Salīdzinoši mazāk zināmas slavenības, kas ir vai ir bijuši A asins grupas īpašnieki. Arī viņu vidū vairāki ASV prezidenti: Džonsons, Niksons, Kārters, Dž.V. Bušs, kā arī ASV ģenerālprokurors un Ņujorkas štata senators Roberts Kenedijs. Internetā pieejamā informācija vēsta, ka arī Vācijas vēsturiskais vadītājs Ādolfs Hitlers ir bijis A asins grupas īpašnieks. Mūsdienās zināms, ka A asins grupa ir popmūzikas dziedātājai Britnijai Spīrsai.
Ja O un A asins grupas vēsturiski vairāk bijušas politiķiem, tad B un AB asins grupas pārstāv kultūras jomu. Zināms, ka B asins grupa ir bijušajam The Beatles dalībniekam Polam Makartnijam, aktieriem Džekam Nikolsonam, Tomam Selleckim, Tomai Miai Farovai un Leonardo de Kaprio, komediantam Džerijam Seinfildam un golfa spēlētājam Arnoldam Palmeram. Šī asins grupa bija arī itāliešu operdziedātājam Lučāno Pavaroti un ASV prezidenta J.F. Kenedija mātei Rosai Kenedijai. Savukārt, kā liecina vēstures avoti, tad AB asins grupa bijusi amerikāņu aktrisei Merlinai Monro un izgudrotājam Tomasam Edisonam. Mūsdienās AB asins grupa ir dziedātājam, komponistam un producentam Mikam Džegeram, aktierim Džekijam Čanam un vācu seriāla Kobra zvaigznei Semīram Gerkānam (īstajā vārdā Erdogans Atalajs/Erdoğan Atalay). Diemžēl noslēpumā tīta ir Čaka Norisa asins grupa. Ikreiz, kad viņa vēnā tiek durta adata, tā saliecas pret viņa ādu :)