ceturtdiena, 2011. gada 15. decembris

Kādas izskatās Ziemassvētku vecīša asinis?

Gaidot vienus no gada skaistākajiem svētkiem, mēs aizdomājāmies, kādas tad izskatās īsta Ziemassvētku vecīša asinis. Zinot, ka šis kungs ir dikti labs un nesavtīgs, nebija ne mazāko šaubu, ka viņš ir asins donors! Pārlūkojot interneta dziļumus mūsu aizdomas apstiprinājās - Ziemassvētku vecītis ir ne vien asins donors, bet viņa asinis ir tik īpašas, ka tiek savāktas speciāli Ziemassvētku vecītim domātā asins maisiņā :)


Labiem darbiem piepildītu jauno 2012.gadu!

pirmdiena, 2011. gada 7. novembris

Valsts asinsdonoru centra pieredzes stāsts

Valsts asinsdonoru centrs (VADC) ir viena no retajām valsts iestādēm, kura savā darbībā ir iesaistījusi brīvprātīgos. Brīvprātīgos organizācija atdod divos veidos. Paši stabilākie un darbīgākie brīvprātīgie nāk no Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnes (LSKJ), kas ir daļa no vispasaules Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness kustības. Taču daļa brīvprātīgo piesakās darboties VADC, uzzinot par šādu iespēju no medijiem, dažādiem pasākumiem, kur savu dalību ņēmusi šī organizācija (piemēram, Eiropas dienas Dārza svētkos, Muzeju nakts u.c.), kā arī no portāla http://www.brivpratigais.lv/, kura datubāzē ir atrodama informācija par VADC piedāvāto brīvprātīgo darbu. VADC uzsver, ka būtiska ir arī mutvārdu veidā izplatītā informācija par iespēju iesaistīties brīvprātīgajā darbā šajā organizācijā, jo nereti notiek tā, ka cilvēki piesakās par brīvprātīgo, par šādu iespēju uzzinot no ģimenes locekļiem vai draugiem.
VADC kolektīvs ļoti novērtē brīvprātīgo sniegto palīdzību, jo palīdzīgas rokas vienmēr noderot gan ikdienas darba pienākumos, gan darbos, kuros nepieciešama radošāka pieeja. VADC neuzskata brīvprātīgos par bezmaksas darbaspēku, gluži pretēji – , iesaistot jauniešus savas iestādes darbībā, viņi cer, ka tas dos viņiem pieredzi gan darbā, gan saskarsmē ar cilvēkiem, kā arī varbūt palīdzēs izvēlēties nākotnes profesiju.
VADC brīvprātīgie sākuši darboties pavisam nesen – jaunieši no LSKJ ‘pievienojušies’ VADC kolektīvam 2008. gadā, taču jauni brīvprātīgie iesaistījušies šī gada pavasarī, kad organizācija pievienojusies http://www.brivpratigais.lv/ datubāzei. Pašlaik VADC darbojas aptuveni 40 brīvprātīgo vecuma amplitūdā no 16 līdz 30 gadiem, taču tikai apmēram 10 no tiem organizācijas darbībā iesaistās regulāri.
VADC brīvprātīgo darba pienākumi izpaužas divos veidos. Viens tiem ir valsts izglītības iestāžu apmeklēšana. Šajā laikā brīvprātīgie informē skolēnus par iespēju pievienoties donoru vai brīvprātīgo pulkam, kā arī atbild uz skolēnu un darbinieku jautājumiem par VADC darbību. Otrs ir brīvprātīgo iespēja organizēt un piedalīties dažādos pasākumos.
VADC pārstāves uzsver, ka, tā kā brīvprātīgajiem darbi ir vairāk sezonāli nekā regulāri, ir ļoti būtiski ne tikai piesaistīt brīvprātīgos, bet arī tos noturēt. Tādēļ VADC brīvprātīgajiem piedāvā iespēju piedalīties dažādās ekskursijās (piemēram, īpaši brīvprātīgajiem tiks rīkota ekskursija pa VADC laboratoriju), forumos, kā arī cenšas iepriecināt brīvprātīgos ar īpašiem suvenīriem.
VADC pārstāves min vairākus iemeslus, kādēļ citām organizācijām būtu svarīgi piesaistīt brīvprātīgos. Pirmkārt, tās ir palīdzīgas rokas – ir iespēja būt vienlaikus vairākās vietas un padarīt divas vai pat trīs reizes vairāk labu darbu. Otrkārt, jaunieši, kas iesaistās brīvprātīgajā darbā ir ļoti dažādi un radoši, tādēļ brīvprātīgais darbs ir pieredze ne tikai pašiem brīvprātīgajiem, bet arī organizācijas patstāvīgajam kolektīvam, kas nereti saņem kādu noderīgu padomu no pašiem jauniešiem.
Atrodoties VADC var just, ka brīvprātīgais darbs šajā organizācijā ir ienesis jaunu dvesmu. Organizācijas pārstāves ar smaidu sejā atzīst, ka viņas pašas apbrīno jauniešus, kuri darbojas kā brīvprātīgie, novērtē viņu ieguldīto darbu un kopējā sadarbībā jūt spēcīgu enerģijas apmaiņu, kas motivē ne tikai jauniešus, bet arī viņas pašas.




Raksta autore: Alise Šīrante

ceturtdiena, 2011. gada 3. novembris

360 grādos

Domājam, ka ikvienam no mums gadās tā, ka no KAUT KĀ biedē/attur/bremzē nezināmais. Tas attiecas arī uz asins ziedošanu. Sak', es jau labprāt ziedotu, bet kā nu tas ir? Vai tur (asins ziedošanas vietā) nemājo vampīri, vai tur ir droši un vai es jutīšos omulīgi?! Tieši tāpēc mēs esam izveidojuši virtuālo tūri, kuru tu vari apskatīt http://www.donors.lv/tour/tour_adc.html.
Šeit ikviens interesents pats var izstaigāt donoru ceļu, iekāpt donoru busiņā un pārliecināties, ka esam gana mājīga un draudzīga iestāde. Tieši tik draudzīga, lai tu izlemtu kļūt par donoru :) Gaidīsim ciemos!

ceturtdiena, 2011. gada 27. oktobris

Populāro cilvēku asins grupa

Draugu un paziņu vidū bieži vien jautājam: „Kāda ir tava asins grupa!” Šī informācija gan nevar nekur noderēt, tomēr ir interesanti sastapt „savējos”. Ar interneta resursu palīdzību esam apkopojuši „savējos” no sabiedrībā zināmo cilvēku vidus.

O asins grupa – Elviss Preslijs, princis Čārlzs, Čārlijs Čaplins, Als Kapone, Elizabete II, Džons Lenons, Mihails Gorbačovs, Pauls Ņūmens, Rolands Rēgans, Geralds Fords, grupas "Oasis" mūziķi Laiems un Noels Galaheri.

A asins grupa – Britnija Spīrsa, Ričards Niksons, Ādolfs Hiltlers, Ringo Stārs.

B asins grupa – Džeks Nikolsons, Lučāno Pavaroti, Pols Makartnijs, Leonardo di Kaprio, Ronalds Reigans.

AB asins grupa – Merlina Monro, Miks Džegers, Tomass Edisons, Džekijs Čans.

Kāda ir Tava asins grupa? Vai saskati kādu līdzību ar savas asins grupas pārstāvjiem?

trešdiena, 2011. gada 12. oktobris

Asins ziedošanas akcijas Helovīna svētkos

Helovīns, kas ir no Amerikas Savienotajām Valstīm aizgūti svētki, kļūst arvien populārāki arī Latvijā un ik gadu tiek atzīmēti 31.oktobrī. Lai arī sākotnēji šie svētki radušies kā bērnu svētki, kuros bērni, tērpušies maskās, iet ķekatās un prasa konfektes, šobrīd pārģērbšanās ideja transformējusies un maskās tērpjas arī pieaugušie. Turklāt, pieaugušie izdomā arvien jaunus veidus, kā šos svētkus padarīt arvien šausminošākus. Kļūstot populārākai raganu un briesmoņu tematikai, aktualizējusies arī grāfa Drakulas tēma. Taču, kur Drakula, tur asinis :) Kur asinis, tur asins ziedošana :) No tā mēs gribētu secināt – Helovīns ir asins ziedošanas svētki!

2010. gada oktobrī Zviedrijā, Gēteborgā tika izsludināta asins ziedošanas akcija „Ziedo asinis! Redzi asinis!” Akcijas ietvaros vairāk nekā 30 000 mājsaimniecību tika izsūtīti vizuāli biedējoši reklāmas materiāli ar aicinājumu ziedot asinis. Diemžēl kampaņa izrādījās neveiksmīga, jo tika izsludināta vienlaicīgi ar presē plaši aprakstītu šaušalīgu, bet reālu slepkavību. Potenciālie donori, saņemot šos reklāmas materiālus, izbijās, kā rezultātā kampaņa tika atsaukta.

Šajā pašā laikā Honkongā tika izsludināta Helovīna nedēļa ar tās noslēgumu Halovīna naktī, kuru laikā donori tika aicināti ziedot asinis. Helovīna nakts asins ziedošanas pasākums guva īpašu atsaucību, jo donori tika aicināti asinis ziedot tērptiem briesmoņu tērpos. Ikviens, kas šajā naktī ziedoja asinis, varēja nogaršot īpašo Helovīna dzērienu, saņēma speciālos Helovīna suvenīrus un donoriem bija iespēja nofotografēties ar spoku fotogrāfu.

Latvijā Helovīna asins ziedošanas akciju tradīcija aizsākta 2006. gadā, kad Valsts asinsdonoru centrs uzsāka donoru dienu rīkošanu kinoteātrī Parex Plaza (tagad – Kino Citadele), kuras laikā ACMEFILM dalīja kino biļetes uz filmu Zāģis (SAW). Taču ideja par šādu donoru dienu rīkošanu aizsākta ASV, kur filmas Zāģis izplatītājs Lionsgate sadarbībā ar ASV Sarkano Krustu sešus gadus (no 2005. gada) pēc kārtas centās pievērst sabiedrības uzmanību asins donoru kustībai jeb asins un asins komponentu trūkumam. Kā liecina ASV Sarkanā Krusta informācija, tad ik gadu šajā akcijā asinis ziedo apmēram 112 500 amerikāņu.

Info:
http://digitaljournal.com/article/298551
http://www.info.gov.hk/gia/general/200910/22/P200910220158.htm

trešdiena, 2011. gada 21. septembris

HEMATOGENS VĒSTURE


Šobrīd donori, kas ziedo asinis visās Latvijas asins sagatavotājiestādēs, ar uzņēmuma „G.Miežis Ārsts” atbalstu saņem bezmaksas Hematogenas Vita+ tāfelītes dzelzs līdzsvara atjaunošanai organismā. Taču kas īsti ir hematogens un kā, un kāpēc viņš radies?

KAD RADĀS HEMATOGENS?
18. gadsimtā meitenes vecuma grupā no 18 līdz 25 gadiem vairumā gadījumu bija ļoti tievas un bālas. Informācijas trūkuma dēļ nebija zināms, kas izraisa šādus simptomus. Meitenes parasti neatstāja māju bez pavadonēm, jo pastāvēja risks jebkurā vietā paģībt un kā to novērst, neviens nezināja.
Tikai 19. gadsimtā atklāja, ka tieši dzelzs ir viena no svarīgākajām asins daļiņām, kas ietekmē sarkano asinsķermenīšu daudzumu. Pateicoties šim atklājumam, Eiropas aptiekās sāka parādīties dažādi dzelzs un asins preparāti.
Pirmais preparāts bija hematogens Gommelya (Hämatogen des Dr. Hommel), kas 1890. gadā tika ražots Šveicē šķidrā veidā. Tā pamatā bija liellopu asinis. 20. gadsimta sākumā šo preparātu (tās nebija zāles) sāka aktīvi pārdot arī Krievijā. Hematogena ražošana Krievijā tika uzsākta 1917. gadā. Līdz tam tika ražoti citi līdzīgi preparāti, izmantojot atšķirīgus nosaukumus.
VAI ŠODIEN IR PIEEJAMS ĪSTAIS HEMATOGENS, KO ATCERAMIES NO BĒRNĪBAS?
Īsto hematogenu, ko atceramies no bērnības, šodien ražo Lietuvas uzņēmums SIA Mogemas, kura izmantotās receptūras pamatā tiek lietots Krievijas Federācijas Farmakopejas raksts, kas arī bija pamatā mūsu bērnības atmiņu hematogenam. Viena no svarīgākajām hematogena sastāvdaļām visos laikos ir bijis pārtikas albumīns, kas satur organismam viegli asimilējamu dzelzi. SIA Mogemas ražo Eiropas standartiem atbilstošu pārtikas albumīnu, lai nodrošinātu hematogenā noteiktu dzelzs daudzumu, kā arī produkta nekaitīgumu. Lietuvā ražotais hematogens atbilst visām Eiropas Savienības prasībām un satur gandrīz divas reizes vairāk dzelzs nekā NVS valstīs ražotais. 2007. gadā Lietuvā hematogens ieguva balvu kā Gada produkts.
Šodien īsto hematogenu mēs varam iegādāties aptiekās un veikalos ar nosaukumu Hematogenas 50 g, kas ir saglabājis savu uzturvērtību un palicis vēl kvalitatīvāks, jo tā sastāvā ir arī C un B vitamīni, kas nodrošina labāku dzelzs uzsūkšanos organismā.
100 g hematogena (~2 tāfelītes) satur 10 mg dzelzs, kas nodrošina no 1 līdz 10 gadu vecam bērnam 100 % ieteicamo diennakts devu. Ja dodam vēl kādus vitamīnus vai pārtiku, kas bagāta ar dzelzi, tas būtu jāņem vērā. Jāatceras arī tas, ka hematogens ir salds, tātad satur ogļhidrātus (cukuru), tādēļ varbūt būs jāatsakās no kādas konfektes vai cita "našķa”.
Ja jums rodas aizdomas par dzelzs trūkumu organismā vai nepieciešams vairot enerģiju, iekļaujiet savā ikdienas ēdienkartē Hematogenu!


Informāciju sagatavoja "G.Miežis Ārsts".

piektdiena, 2011. gada 19. augusts

Čūskas asinis

Mēs asinis uzskatām par vienu no svarīgākajām organisma sastāvdaļām,- par vielu, kas cirkulē pa mūsu asins vadiem un bez kuras mēs nevaram dzīvot. Bet, kā izrādās, asinis tiek lietotas arī uzturā, un dažviet pasaulē tās tiek uzskatītas pat par delikatesi.

Šoreiz runa nebūs par cilvēku asinīm, bet gan par čūskas asinīm. Tās lielā cieņā ir Javas salā Indonēzijā - tur čūskas asinis ir īpaša delikatese. Vietējie iedzīvotāji uzskata, ka, dzerot čūskas asinis, tiek vairots vīrieša spēks. Īpaši jūtīgiem tūristiem vietējie iedzīvotāji piedāvā čūskas asinis kombinācijā ar stipru alkoholu. Daudzi restorāni Indonēzijā pārdod čūsku asinis un gaļu, kurām tiek piedēvētas dziednieciskas īpašības.

Filipīnās kobras asinis pazīst kā potences spēcinātāju, kuras tāpat kā Indonēzijā dzer pa tīro vai sajauktas ar alkoholu. Kaut arī daļā pazīstamo un eksotisko afrodiziaku sastāvā tiešām ietilpst indes, kas ietekmē potenci, lielākā daļa eliksīru tomēr darbojas vien iztēlē, piemēram, čūsku asinis padara pavedinošu.

Arī Vjetnamā čūska un čūskas asinis tiek lietotas uzturā. Vjetnamiešiem pastāv īpašs rituāls, kā pasniegt čūsku pirms apēšanas. Sākotnēji čūska tiek apdullināta, sitot tās galvu pret zemi, tad tai tiek pārgriezta rīkle un iztecinātas asinis rīsu degvīnā. Paralēli asiņu noliešanai čūskai tiek izgriezta sirds, kura joprojām pulsē. Šo ēdiena komplektu vietējie dēvē par Vjetnamas dabiskajām vīriešu potenci stiprinošajām zālēm.

Krievijas tūrisma vēstnesis Tourvest apkopojis vienpadsmit pretīgākos dzērienus pasaulē, un to skaitā bija arī čūskas asinis, tomēr, neraugoties uz to, ka dažviet pasaulē kāds dzēriens tiek atzīts par īpaši pretīgu, citā pasaules malā tas var būt pat populārs suvenīrs, delikatese vai tradicionālais dzēriens.

Informāciju apkopoja Everita Kagaine pēc:

http://www.travelnews.lv/index.php?m_id=18286&i_id=5&pub_id=55990

http://www.balttour.org/jaunumi/konkurss/vjetnama/

http://mango.delfi.lv/zinas/apraksti/pasakumi/nosaukti-11-pretigakie-dzerieni-pasaule.m?id=35225167

ceturtdiena, 2011. gada 9. jūnijs

Cilvēks ar zelta roku!


Kad austrālietim Džeimsam Harisonam bija tikai 14 gadi, viņš bija tuvu nāvei, jo viņam tika veikta atvērta krūšu kurvja operācija, kurā tika zaudēts daudz asiņu. Dž. Harisona dzīvību izdevās glābt, pateicoties asins pārliešanai. Būdams pateicīgs par šo dāvanu- iespēju dzīvot-, Harisons nolēma kļūt par regulāru asins donoru, kad sasniegs atļauto donora vecumu- 18 gadus.
Harisona teiktais bija patiesība. Sasniedzis 18 gadu vecumu, viņš kļuva par pastāvīgu donoru. Pagājušajā gadā tika aprēķināts, ka kopš 18 gadu vecuma Džeims Harisons 56 gadu laikā ir paspējis ziedot asinis jau 984 reizes. Šis skaitlis jau vien ir fascinējošs, bet tas nav vienīgais unikālais fakts par Džeimsu Harisonu.
Harisona vienreizējais asins tips, padara viņa dāvanu cilvēkiem vēl īpašāku. Harisona asinīs ir reta antiviela, kas var glābt bērnus no veselības problēmām, ko var izraisīt rēzus faktora nesaderība ar mātes asinīm. Tika aprēķināts, ka šo gadu laikā Harisons ir palīdzējis aptuveni 2 miljoniem bērnu. Harisons arī tika lūgts piedalīties vairākās pārbaudēs, lai palīdzētu ārstiem atrast veidu, kā novērst šo slimību.
Viņa asinis ir tik īpašas, ka Harisons tika iesaukts par „cilvēku ar zelta roku.” Pat pēc nesenās sievas aiziešanas citā saulē, Harisons ir palicis uzticīgs savam solījumam un turpina palīdzēt cilvēkiem, un ar nepacietību gaida savu tūkstošo asins ziedošanas reizi. „Tas bija skumji, bet dzīve turpinās un mums jāturpina darīt tas, ko esam iesākuši vai plānojuši izdarīt!”, teica Harisons.

Izpratnei:
Ja māmiņai asinis ir rēzus negatīvas, bet gaidāmajam mazulim ir rēzus pozitīvas, un mazuļa rēzus antigēns nokļūst mammas asinsritē, viņas imūnsistēma to uztver kā naidīgu svešinieku un sāk izstrādāt antivielas, kas caur placentu dodas uzbrukumā mazulim un sagrauj viņa sarkanos asinsķermenīšus. Ja mazulis smagi cietis no rēzus faktora nesaderības, viņš var piedzimt ar nopietnām veselības problēmām vai pat iet bojā.
Tomēr ne vienmēr, ja mātei ir rēzus negatīvs un bērnam rēzus pozitīvs, rodas nesaderība. Taču nekad nevar zināt, kurai māmiņai radīsies konflikts ar savu gaidāmo mazuli, kurai- ne. Tādēļ ir ļoti nozīmīgi, ka tādi cilvēki kā Džeims Harisons spēj šādās situācijās palīdzēt.

Informāciju sagatavoja Everita Kagaine pēc http://www.huffingtonpost.com/2010/03/24/james-harrison-australian_n_512112.html

trešdiena, 2011. gada 25. maijs

Dzeram asinis?!



Vampīri, kas pēdējā laikā iekarojuši skatītāju sirdis gan pie TV ekrāniem, gan teātros, kļuvuši arī par savdabīgiem elkiem Homo sapiens (saprātīgo cilvēku) vidū, kuri mēģina tiem līdzināties. Seriāla True Blood fani īpaši iecienījuši seriāla varoņu iecīnīto dzērienu – asinis. Tiesa gan, faniem tiek piedāvāts sarkano apelsīnu dzēriens no tieši tādas pašas pudeles, kāda redzama seriālā (attēlā pa kreisi).
Dzēriena ražotāji pielikuši milzu iztēli, lai saviem klientiem liktu justies kā vampīriem, kas dzer asinis no pudeles. Pudeles tilpums ir 410 ml, bet uz etiķetes norādīta asins grupa.

Savukārt, kādi citi vampīru fani izgudrojuši enerģijas dzērienu, kurš kopā ar proteīniem un dzelzi nodrošina enerģijas pieplūdumu četras stundas (attēlā pa labi). Šī enerģijas dzēriena ražotāji īpaši slavē dzēriena iepakojumu, kas ir ļoti līdzīgs asins maisiņam, turklāt, šo iepakojumu iespējams lietot atkārtoti. Atrodama arī piebilde, ka dzēriens nesatur īstas asinis :)

Informācija sagatavota pēc:
http://www.trubeverage.com/
http://www.neatorama.com/2009/09/26/blood-energy-drink/

pirmdiena, 2011. gada 4. aprīlis

Vai Tu gribi būt sasniedzams?

Kopš marta sākuma Māris Mihelsons, Karīna Rubene un Krisitīne Zadovska aicina ikvienu būt sasniedzamam, reģistrējoties potenciālo asins donoru datu bāzē www.draugiem.lv/asinsdonori.
Reģistrējies un saņem uzaicinājuma SMS tieši tajā brīdī, kad tava palīdzība kādam būs visvairāk nepieciešama.







piektdiena, 2011. gada 1. aprīlis

Latvijā atklāta jauna asins grupa!


Valsts asinsdonoru centra Imūngematoloģijas nodaļa nākusi klajā ar sensacionālu atklājumu, kas turpmāk izmainīs visas asins pārliešanas tradīcijas – ir atklāta piektā asins grupa. Par godu atklājumam, kas izdarīts Latvijā, tai tiks dots nosaukums LV. Atklājums izdarīts jau pērnā gada nogalē, taču tā reģistrēšanai un nosaukuma piešķiršanai bija nepieciešams iziet aprobācijas procesu, kas sevī ietvēra arī asins grupas nosaukuma piešķiršanu. Veselības ministrija sākotnēji iebilda pret Valsts asinsdonoru centra ierosinājumu piekto asins grupu nosaukt par LV un vēlējās tai dot nosaukumu VM, vai V. Tādejādi tiktu akcentēts gan ministrijas, gan paša donoru centra ieguldījumu grupas atklāšanā. Tomēr, speciāli nosaukumam izveidotā darba grupa lēma, ka apzīmējums LV ietvers gan ministrijas ieguldījumu, gan arī donoru centra zinātnisko darbu, jo abas iestādes taču atrodas Latvijā!

Ziedo asinis arī Tu un uzzini, vai neesi īstens Latvijas asins donors un grupas LV īpašnieks!

piektdiena, 2011. gada 11. marts

Gabrāna asinsgaisma

Žurnāls "Ir" informē, ka galerijā "Alma" (Rīgā, Rūpniecības ielā 1) no 8.marta skatāma Ginta Gabrāna izstāde "Asinsgaisma".
Izstādē ir apskatāmi Ginta Gabrāna jaunākie darbi, kas radīti, par darba meteriāliem izmantojot lāzera staru, asinis un fotopapīru. Katrs unikālais attēls iegūts, tumšā telpā raidot baltu lāzera staru caur asins pilienu. Tajā gaisma lūzt līdzīgi kā prizmā - visās varavīksnes krāsās.

Sīkāk par šo izstādi:
http://www.ir.lv/2011/3/8/gabrana-asinsgaisma

ceturtdiena, 2011. gada 17. februāris

Cik daudz kaloriju tiek zaudētas ziedojot asinis?


Domāju, ka ne vienai vien sieviešu kārtas pārstāvei pēc asins ziedošanas galvā ienākusi doma – Cik daudz kaloriju tiek zaudēts ziedojot asinis? Vai mēs kļūstam vieglāki tieši par 450 gramiem jeb aptuveni pus kilogramu?

Interneta vietnē http://www.lifemojo.com atrodama informācija, kas vēsta, ka ziedojot vienu pinti asiņu (~ 473 ml), kas arī ir aptuveni tik cik tiek paņemts asins ziedošanas procedūras laikā, cilvēks sadedzina 650 kalorijas. Tomēr tās netiek zaudētas tāpēc, ka šis kaloriju daudzums tiktu „nolaists” jeb viena ziedotā asins deva saturētu šo kaloriju daudzumu, bet gan tāpēc, ka pēc asins ziedošanas organisms strādā papildus, lai atjaunotu iepriekšējo asins daudzumu mūsu organismā.

Salīdzinājumam, skriešana sadedzina ~ 440, auto vadīšana ~ 110 , mājas darbi ~160, pastaiga 280 kaloriju stundā! Tad nu – ziedosim asinis un dedzināsim kalorijas ;) !

P.s. Sievietes asinis var ziedot 4, bet vīrieši līdz 5 reizēm gadā!

piektdiena, 2011. gada 4. februāris

Citi par asins ziedošanu

Izrādās, par asins ziedošanu blogo arī citi, ne tikai mēs. Par ko patiess prieks! Mums pašām bija ļoti interesanti palasīt kādas donores stāstu par asins ziedošanu Latvijā un Nīderlandē. Lai gan mūsdienās viss notiek pēc vienotiem standartiem, atšķirības tomēr ir. Izrādās, par donoru kļūt daudz ātrāk un vienkāršāk ir Latvijā! Ielasies!

pirmdiena, 2011. gada 17. janvāris

Pirmajam asins dienesta vadītājam 115!


Šodien, 17. janvārī izcilajam Latvijas ārstam, zinātniekam un personībai Paulam Stradiņam (1896-1958) aprit 115 gadi. Stradiņa vārds ierakstīts arī Latvijas asins dienesta vēsturē.
1941.gada 18.martā tika nodibināta Republikāniskā Asins pārliešanas stacija (RAPS), kuru vadīja profesors Pauls Stradiņš un kura pakļautībā strādāja 28 darbinieki. Profesoram darbs tika piedāvāts ņemot vērā viņa pieredzi Kara Medicīnas akadēmijas ķirurģiskā klīnikā Ļeņingradā (no 1919. līdz 1923.gadam P. Stradiņš studēja medicīnu un strādāja Ļeņingradas Kara Medicīnas akadēmijā prof. Fjodora Fjodorova vadībā). P.Stradiņš pirms oficiālās asins dienesta organizēšanas viesojās Maskavā asins pārliešanas institūtā, kur saņēma padomus darbam, konsultējās, kā arī sniedza priekšlasījumu par asins pārliešanu. Līdz 1960.gadam RAPS atradās Pilsoņu ielā 13, otrās Rīgas pilsētas slimnīcas koka barakā.